IT2.0 #11 Benefity – czyli co pracodawca może nam zaoferować oprócz pieniędzy

While knowledge is limited, your imagination is endless.

IT2.0 #11 Benefity – czyli co pracodawca może nam zaoferować oprócz pieniędzy

Pensja nie jest jedynym profitem jaki otrzymujemy od przyszłego pracodawcy. Wybierając przyszłego pracodawcę warto spojrzeć zatem na dodatkowe benefity jakie oferuje. Benefity podzieliłem na 5 kategorii: Czas, Zdrowie i samopoczucie, Dofinansowania, Życie prywatne i Rozwój zawodowy.

Czas

Możliwość pracy zdalnej

Jeden z najlepszych benefitów jaki pracodawca może nam zaoferować. Ostatni rok pokazał, że można pracować w 100% zdalnie i przynosić rezultaty niczym nie odbiegające od pracy w biurze. Powinna to być opcja, z której każdy powinien móc korzystać i tworzyć swoje ulubione zestawy np. 1/4 – 1 dzień w biurze plus 4 w domu lub na odwrót. Najlepiej wedle własnych preferencji i zgodnie z rytmem w pracy np. tak aby nie zakłócać rutyny spotkań zespołowych w pracy.

Elastyczny czas pracy

Niektórzy wolą super rano, niektórzy bardziej po południu … dlaczego nie. Fajnie jak mamy możliwość wyboru godzin pracy. A nie tylko narzucone od 9 do 17. Tu też fajnie jak jest możliwość elastycznego podejścia i tworzenia własnych artefaktów np. od 8 – 12 plus 14 – 18.

Krótszy czas pracy

Uważam, że człowiek jest w pełni wydajny maksymalnie 6 godzin dziennie.

Z niecierpliwością czekam na czasy kiedy pełny etat zostanie obniżony do 6 godzin dziennie. Zanim to nastąpi zawsze możemy powalczyć o benefit w postaci chociażby 5-godzinnego dnia pracy w piątki – bo dlaczego nie.

Dodatkowe dni urlopowe

Urlop – przez część osób kochany, przez część znienawidzony (czyt. przez pracoholików). Niemniej jednak pieczołowicie zbieramy dzień do dnia aby móc oderwać się od pracy. Fajnie jak pojawiają się dodatkowe benefity z nim związane np. nagradzanie długiego stażu pracy dodatkowym dniem płatnego urlopu. Czyż to nie byłoby wspaniałe?

Zdrowie i samopoczucie

Zdrowe przekąski / wyżywienie

Śniadania, obiady, kolacje firmowe – w firmie to już nie jest żadna ekstrawagancja. Obowiązkowe minimum to: kawa i mleko do kawy!

Firmowy ogródek / zielony balkon

Dobrze jest mieć gdzie odpocząć. Wspaniale w ogródku. Tu też fantazja leży po stronie pracodawcy. Stworzenie miejsca do wypoczynku w pracy otoczonego roślinnością i pozwalającego zaczerpnąć świeżego powietrza to coś bezcennego. Nie tylko poprawi nam humor ale wydajność wypoczętych i uśmiechniętych pracowników zaskoczy każdego.

Wyposażenie wspierające ergonomię pracy

Biurka do pracy na stojąco, ergonomiczne biurka i fotele – to tylko takie minimum. Każdy pracodawca ma obowiązek dbać o wysokie standardy stanowiska pracy. Jaka jest rzeczywistość .. bardzo różna. Niemniej jednak ten aspekt jest bardzo ważny. Zadbajmy o niego i walczmy o ten benefit, który powinien być standardem.

Karta sportowa

Bardzo popularny benefit wśród firm IT. Pozwala nam korzystać m.in. z sieci siłowni, basenów, kortów tenisowych etc. Z roku na rok było tego więcej… piszę, że było bo niestety ostatni rok (COVID) nie sprzyja tego typu inicjatywom, chociaż nic lepiej nie wpływa na odporność jak zdrowe ciało!

Opieka medyczna

Dodatkowa opieka medyczna to bezcenne bezpieczne wsparcie w przypadku gdy potrzebujemy tego najbardziej. Brak oczekiwania na specjalistów, wysoka jakość obsługi i wsparcie dla rodzin to tylko niektóre korzyści. Niemniej jednak to bardzo fajny benefit, który też jest bardzo popularny co mnie osobiście bardzo cieszy.

Opieka stomatologiczna

Zdrowe zęby to podstawa. Inaczej wiele problemów może się pojawić wraz z problemami z zębami. Podobnie jak w przypadku opieki medycznej jest to coś bezcennego.

Dofinansowania

Dofinansowanie urlopów

„Wczasy pod gruszą” – nic tak nie zmotywuje Cię do wyjazdu i urlopu jak fakt, że część podróży masz już zapłaconą.

Bony zakupowe

Kupić sweter za pieniądze szefa … hmmmm … ciekawe. Do mnie ten benefit nie przemawia. Ale jeżeli jest oferowany przez pracodawcę to nie jest źle.

Dofinansowanie dojazdów do pracy

A może by tak dofinansować komunikację miejską – chcesz wspierać ekologiczne rozwiązania i wspierać podróżowanie komunikacją miejską zamiast samochodem – pracodawco zaoferuj benefit w postaci dofinansowania do biletu miesięcznego! Proste i skuteczne.

Dofinansowanie biletów na wydarzenia kulturalne (teatr, kino)

Wszelkiego rodzaju dofinansowania lub prezenty to taki fajny bodziec, który czasami motywuje nas bardziej do działania – no bo jak już dostaniemy bilet do teatru to głupio nie pójść.

Korzystanie z pojazdów firmowych

„Jakie auto wjeżdża na krawężnik 30 centymetrowy – służbowe” – taki kawał kiedyś usłyszałem. Ale ten benefit trzeba bardzo szanować. Posiadania auta to duże koszty i luksus, z którego często nie zdajemy sobie sprawy (bo nie liczymy kosztów – polecam do tego aplikację mojego przyjaciela Adriana Kajdy – Fuelio – śmiało mogę napisać, że najlepsza aplikacja na świecie w tej kategorii). Zatem gdy pracodawca da nam możliwość korzystania z takiego benefitu, to z mojej strony uważam, że jest to bardzo duży benefit.

Życie prywatne

Możliwość przyjścia do pracy z psem lub kotem

Wypadki losowe się zdarzają. Fajnie byłoby móc przyjść ze swoim czworonogiem do pracy. Pewnie nie zje wszystkich a nam oszczędzi sporo czasu. Dodatkowo wpłynie pozytywnie na całą załogę.

Możliwość przyprowadzenia dziecka do pracy w przypadku sytuacji losowej

Rano katar, przedszkole zamknięte etc. – dziecko do plecaczka i do pracy. Czemu nie. Zwłaszcza jeżeli jego obecność nie wpłynie na naszą pracę a pozwoli nam zamknąć sprawy ekstremalnie ważne.

Przedszkole / żłobek dla dzieci pracowników

W dobie przedszkoli prywatnych wachlarz jest nieograniczony. Na mnie największe wrażenie zrobiło przedszkole zlokalizowane w Nasa Ames Research Center. Tu penie dziecko przebrane na balu przedszkolnym w astronautę nie robi na nikim specjalnego wrażenia.

Darmowe porady finansowe i prawne

Lepiej unikać sądów – no ale czasami potrzebujemy wsparcia prawnego. Wiele firm ma własnych prawników. A może by tak „office hours” dla pracowników?

Darmowy parking

Parkowanie pod firmą to wielki przywilej. Zwłaszcza w miastach gdzie zaparkowanie czasami graniczy z cudem.

Rozwój zawodowy

Możliwość wyjścia na konferencję / meet-upy / szkolenia w czasie pracy

Tu chyba nie trzeba tłumaczyć dlaczego to ważne. Wielu pracodawców podchodzi do tematu różnie. Część ufa tylko swoim szkoleniom i niedoceniana np. meetup-ów organizowanych przez społeczności. Warto zaufać naszym specjalistom skoro ich zatrudniliśmy. Pozwolić im wybierać co jest dobre w ich rozwoju. Przyniesie to tylko korzyści w perspektywie długoterminowej.

Możliwość pracy w oddziale firmy w innym mieście / za granicą przez tydzień / 2 tygodnie w roku

Zmiana środowiska wpływa zawsze pozytywnie. Jeżeli firma ma takie możliwości to wspaniale. Bo taki program Erasmus dla pracowników to coś co zapamiętają do końca życia i dodatkowo wrócą bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.

Szkolenia prowadzone przez wewnętrznych specjalistów w godzinach pracy

Uczyć się od najlepszych to szczytny cel. Pozwólmy zatem najlepszym dzielić się swoją wiedzą wewnątrz firmy. Forma może być różna, szkolenie raz na kwartał z specjalistą, który jest w naszej firmie na pewno nie zaszkodzi nikomu.

Finansowanie szkoleń (zewnętrznych)

A jak mamy za mało specjalistów, to zawsze możemy ich poszukać na zewnątrz. Możliwości są nieograniczone.

Dofinansowanie nauki języków

Wspaniały benefit, który przynosi rewelacyjne korzyści. Fajnie ja pracodawca wewnątrz firmy da nam takie szkolenia językowe. Jeżeli nie to wesprze nasze działania poza murami firmy.

Biblioteczka firmowa

Można to zrealizować stosunków łatwo. Wydzielone miejsce w miejscu wypoczynku, półka, kilkanaście książek na początek wystarczą. Efekt – odpoczynek z książką w ręku. Same plusy.

Podsumowanie

Benefitów może być bardzo wiele i w bardzo różnej postaci. Niektóre można by rzec są namacalne (jak np. Bilety do kina) a niektóre nienamacalne (np. Ogródek letni). Wszystkie jednak całościowo  składają się na to jak będziemy czuli się w wybranym miejscu pracy. Benefity to nie jest coś co obligatoryjnie pracodawca musi dać. Dobry pracodawca zazwyczaj oferuje ciekawy wachlarz dodatkowych benefitów. A  do nas należy ostateczna decyzja jaką wartość wniosą one do naszego życia. 

Przemek


Materiały źródłowe

Udostępnij ten post:
fb-share-icon

Tags: , , , ,