IT2.0 #6 Kim jest i co robi programistka – programista

While knowledge is limited, your imagination is endless.

IT2.0 #6 Kim jest i co robi programistka – programista

KIM JEST I CO ROBI PROGRAMISTKA – PROGRAMISTA

Kim jest i co robi programistka – programista? Pytanie z jednej strony proste a z drugiej świat programowania i twórców oprogramowania to świat opisywany bardzo często różnego rodzaju stereotypami i mitami. Wiele z nich dotyczy bezpośrednio programistek i programistów.
W dzisiejszej audycji odpowiem na to pytanie (na tyle na ile Ja to rozumiem) po to aby jasno i wyraźnie oddzielić grupę programistów od magików, hackerów i matematyków.

Programista / Programistka

Patrząc do słownika języka polskiego* znajdujemy trzy definicje na słowo programista:

  1. osoba opracowująca programy komputerowe
  2. pracownik opracowujący program jakiegoś działania
  3. pracownik zatrudniony w dziale programowym radia, telewizji, filmu itp.

(* słownik sjp.pwn.pl)

Pierwszą, która bezpośrednio mówi, że jest to twórca oprogramowania. Drugą opisującą osobę opracowującą program jakiegoś działania. Trzecią, która odnosi się do innego zawodu – zawodu programisty planującego program w telewizji, radio etc. Myśląc o twórcy oprogramowania komputerowego należy skupić się na delicje numer trzy.

Programista to osoba posługująca się językiem programowania** do tworzenia programów komputerowych. 

**zbiór określonych reguł

Programiści specjalizują się zazwyczaj w co najmniej jednym języku programowania. Oczywiście możemy spotkać takich, którzy pochwalą się znajomością kilku lub nawet kilkunastu języków programowania. Znajomość jednego języka w większości przypadków jest w zupełności wystarczająca do tworzenia w pełni funkcjonalnych aplikacji.

Na początek zachęcam „mniej” doświadczonych programistów, lub osoby zaczynające swoją przygodę z programowaniem do skupienia się na jednym języku, dobranym do projektów jakie pragną realizować. Wiele języków nauczyłem się z własnej ciekawości lub tzw. „potrzeby chwili”. Niemniej jednak patrząc przekrojowo na całą moją karierę zawodową, zawsze jeden język był tym wiodącym i wręcz wystarczającym do osiągnięcia zamierzonych celów.

Programista często nazywany jest też deweloperem (ang. Developer), koderem lub informatykiem. Zwłaszcza określenie deweloper może budzić różne inne skojarzenia w Polsce, chociażby z budowniczym osiedli mieszkaniowych. Poza granicami polski jest to bardzo popularne określenie. Ma to bezpośrednie przełożenie na gigantyczną ilość wszelkiego rodzaju skrótów tworzonych od tego słowa np. przy tworzeniu nazw konferencji dla programistów.

Podział na funkcje i role

Najczęściej spotyka się następujące podziały programistów:

  • Front-end Developer – zajmuje się głównie tym, jak produkt prezentuje się użytkownikowi od strony interfejsu oraz jak użytkownik widzi zaprojektowane funkcjonalności
  • Back-end Developer – jego głównym zadaniem jest programowanie  aplikacji od strony niewidocznej dla użytkownika np. komunikacji z bazami danych, zachowaniem aplikacji w danych warunkach itd. Nie da się idealnie oddzielić kompetencji Back-end od  Front-end developera i wręcz czasami programiści w pewnym momencie są w stanie pełnić obie te role.
  • Full Stack Developer – połączenie front-end i back-end developera. Programista taki powinien potrafić poradzić sobie samodzielnie z wszystkimi aspektami budowy produktu.

Programistów dzieli się także czasami na podstawie rodzaj kodu, który piszą:

  • Aplikacyjny –  tworzy aplikacje, służące określonym celom.
  • Systemowy – tworzy kod blisko związany ze sprzętem komputerowym lub ściśle współpracujący z systemami operacyjnymi.
  • Sieciowy – tworzący oprogramowanie na potrzeby sieci komputerowych np. Internetu, a także innych sieci np. Telekomunikacyjnych.

Pracodawcy

Pracodawcy często do słowa programista doklejają język programowania aby wskazać jakiego kandydata preferują np. programista C++, programista Java. Choć często pojawia się też słowo programista w kontekście rodzaju tworzonych systemów np. programista aplikacji mobilnych itd. 

Programista jest jednym z zawodów informatycznych. Nazywanie programisty informatykiem, raczej nie jest krzywdzące. Nazywanie informatyka programistą, jest uważam już lekkim „nadużyciem”, ponieważ nie każdy informatyk to programista.

Niezależnie od wszystkich mitów i stereotypów jakie narosły wokół tego zawodu najważniejsze jest to, że obecnie jest to zawód cieszący się największym zainteresowaniem w branży technologii informatycznych (IT). Dynamiczny rozwój całej branży i komputeryzacja świata sprawia, że jest to jeden z najciekawszych a zarazem najbardziej nieodgadnionych zawodów świata. 

Przemek

Udostępnij ten post:
fb-share-icon

Tags: , , , , , ,