IT2.0 #8 Mity i stereotypy w świecie twórców oprogramowania (Część 1)
Tak „pół żartem, pół serio” mową stereotypów i mitów opisałem o czym będzie dzisiejsza audycja. A będzie dokładnie o mitach i stereotypach, które może i są zabawne, ale mają też swoje negatywne strony. Dzisiaj pierwsze 8 z 17 jakie zebrałem i jakimi chcę się z Tobą podzielić.
Informatyk = Programista
Często jak ktoś pytał mnie czym się zajmuje i opowiadałem, że razem zespołem tworzymy oprogramowanie to od razu słyszalne komentarz, że jestem tylko informatykiem. Może to nie było bardzo krzywdzące, zwłaszcza, że w moim przypadku to nawet prawda, ale starałem się wyjaśnić, że zasadniczo to nie jestem Informatykiem. Dlaczego to jest ważne?
No dobrze ale dlaczego skoro:
- nie każdy twórca oprogramowania zna się świetnie na budowie komputera,
- i nie każdy Informatyk potrafi pisać oprogramowanie.
To dlaczego nie powiemy, że nie każdy programista to informatyk. Otóż tak jak pisałem wcześniej, twórca oprogramowania (programista) to jeden z zawodów w informatyce. A określenie informatyk jest tylko ogólnym określeniem osoby, która posiadła wiedzę informatyczną, prowadzi badania naukowe w dziedzinie informatyki, wykonuje zawód informatyczny lub osobę nauczającą informatyki. Zatem skoro twoim zawodem jest tworzenie oprogramowania to śmiało można nazwać się informatykiem. W sytuacji odwrotnej musisz pewnie pokazać, że faktycznie jest to Twoja profesja.
Programiści to introwertycy
Programiści w wielu środowiskach postrzegani są jako introwertycy oraz głównie osoby nietowarzyskie. Nie ma nic bardziej mylnego.
Dlatego spotkać tu możesz programistów / programistki towarzyskie jak i nietowarzyskie. Gadatliwych i cichych. Spokojnych i bardzo aktywnych. Niech Cię nie zwiodą stereotypy i bądź przygotowany na naprawdę ciekawą mieszankę ludzi pracujących przy wytwarzaniu oprogramowania.
Jak można łatwo się domyślić każda cecha którą posiadają członkowie zespołu wnosi coś unikalnego do produktu końcowego. Znając swoje mocne strony i cechy dominujące łatwiej nam będzie też kierować rozwojem kariery zawodowej.
Każdemu mogę polecić stronę https://www.16personalities.com/pl gdzie za pomocą prostego testu możemy dowiedzieć się o swoim wiodącym typie osobowości.
Jak piszą autorzy: „Zdobądź konkretny i dokładny opis dotyczący tego kim jesteś i dlaczego w taki a nie inny sposób wykonujesz różne czynności”. Sam zrobiłem ten test kilka lat temu i powiem szczerze, że wyniki bardzo dobrze odzwierciedlały to kim jestem.
Praca przy tworzeniu oprogramowania to tylko siedzenie przed komputerem
Oczyma wyobraźni widzimy kogoś siedzącego przed komputerem wpatrującego się w monitor całymi dniami. I tu jeżeli skupilibyśmy się jedynie na programiście to pewnie będzie w części prawidłowe stwierdzenie. Jak wspominałem wcześniej osoby biorące udział w procesie wytwarzania oprogramowania mają bardzo różne role i zadania w tym procesie. Patrząc na niektóre z nich wyraźnie widać, że część zadań wymagało będzie raczej kontaktu z użytkownikiem (klientem) niż siedzenia przed komputerem.
Obecnie w czasach pandemii, która dotknęła nas na początku 2020 roku, wiele z tych zadań wykonywanych było i jest online raczej z braku innej możliwości aniżeli z wyboru.
Trzeba mieć świadomość, że praca przy wytwarzaniu oprogramowania związana jest z pracą przy komputerze. Ale też mieć świadomość, że poszczególne role osób wytwarzających oprogramowanie charakteryzują się innym czasem jaki spędzają przy komputerze.
Programista musi znać świetnie matematykę
Znajomość matematyki jest bardzo przydatna i szczególnie może być pomocna gdy tworzymy specjalistyczne algorytmy. Niemniej jednak nie każdy programista to osoba, która zna świetnie matematykę. Każdy z nas w pewnym stopniu zna matematykę i posługiwanie się podstawową matematyką w tym zawodzie jest bardzo pomocne.
Aby zostać programistą trzeba ukończyć studia wyższe np. kierunek informatyka
Osoby, które kończą studia wyższe na kierunku informatyka są informatykami. Zgodnie z tym co pisałem wcześnie bycie informatykiem nie jest równoznaczne z byciem programistą. Niestety jest to bolesna prawda dla tych wszystkich, którzy ukończyli studia i postanowili zostać programistami. Co prawda na studiach wyższych nauczymy się podstaw programowania oraz innych aspektów, które pomogą nam zostać programistami.
Niemniej jednak aby zostać programistą należy jeszcze włożyć sporo własnej pracy w to aby poćwiczyć praktyczne aspekty programowania.
Z mojej praktyki wiem, że studia to bardzo ciekawa okazja do wchłonięcia olbrzymiej ilości wiedzy na temat całego zakresu świata informatyki. Przy odpowiednim ukierunkowaniu także sporej ilości wiedzy na temat wytwarzania oprogramowania.
Nie będziemy znali wielu podstaw teoretycznych, które są na studiach, ale bez trudu będziemy mogli się ich nauczyć mając do dyspozycji ogólnodostępne materiały.
Twórcy oprogramowania zarabiają mnóstwo pieniędzy
W środowisku utarło się, że twórcy oprogramowania zarabiają gigantyczne pieniądze. Zacznijmy może od postawienia sobie prostego pytania:
Ale należy mieć na uwadze, że nie każdy od razu dostanie wynagrodzenia na poziomie nawet 4-5 średnich krajowych.
Na wynagrodzenie wpływa wiele czynników m.in. takich jak doświadczenie, rola w zespole, ilość ”twórców oprogramowania” w danej niszy lub nawet technologia w jakiej pracujemy.
Rynek weryfikuje to na bieżąco i czasami można spotkać ogłoszenia z niebotycznymi zarobkami dla osób mających doświadczenie i znających język oprogramowania uznany za “wymarły”. To nie jest żart. Jest grupa systemów informatycznych (np. bankowych), które funkcjonują kilkadziesiąt lat i nadal są utrzymywane np. ze względu na swą stabilność.
Należy mieć na uwadze także to, że wynagrodzenia zależne są także od lokalizacji firmy i specjaliści IT preferujący umowę o pracę mogą spodziewać się najbardziej atrakcyjnych zarobków w Warszawie oraz w Krakowie. Szczegółową analizę przedstawię po następnym odcinku o stereotypach.
Z jednym na pewno trzeba się tu bezdyskusyjnie zgodzić. Pracując jako twórca oprogramowania w długiej perspektywie Twoje zarobki powinny być bardzo dobre w porównaniu z innymi zawodami na rynku.
Programista to zawód dla mężczyzn
Przede wszystkim oddzielmy statystyki od umiejętności. Według statystyk w branży IT średnio 30% pracowników stanowią kobiety, jednak liczba ta z roku na rok wzrasta. Zwiększa się również liczba programujących kobiet i to nie tylko za sprawą zachęcania pań do studiowania kierunków technicznych, lecz także popularyzowanie ścieżki kariery w IT jako możliwości przebranżowienia się.
Specjaliści z branży HR są zgodni, że mieszane zespoły są bardziej efektywne, a managerom zależy na powiększaniu swoich zespołów o zdolne programistki.
Dobry programista pisze szybko kod
Jeżeli ktoś szybko pisze na klawiaturze to zapewne jest to bardzo ciekawa umiejętność. Ja nigdy nie pisałem szybko i nawet specjalnie się nad tym nie zastanawiałem. Otóż w świecie tworzenia aplikacji nie jest to koniecznie potrzebne do osiągania dobrych wyników.
Co prawda sumarycznie rozbudowane aplikacje zawierają tysiące, dziesiątki tysięcy i nawet setki tysięcy linii kodu, ale nikt tego nie napisał na czas. W programowaniu często spotkamy się raczej z odwrotną sytuacją, gdzie napisanie jednej czy dwóch znaczących linii kodu będzie zajmowało nam cały dzień. Lub co gorsza znalezienie jednego błędu w kodzie i poprawa jednej linii zajmie nam podobny czas. Oczywiście nikomu tego nie życzę.
Podsumowanie
Świat programowania i twórców oprogramowania to świat opisywany bardzo często różnego rodzaju stereotypami i mitami. Dzisiaj poznaliśmy pierwsze 8 stereotypów i mitów, które pomogą nam zrozumieć ten fantastyczny świat. Kolejne 7 przedstawię w kolejnej audycji.
Przemek
Materiały źródłowe
- Wikipedia – https://pl.wikipedia.org/wiki/Programista
- https://www.praca.pl/poradniki/
- https://kariera.comarch.pl/blog/
- https://nofluffjobs.com/insights/
- https://geek.justjoin.it/